FC Petrolul Ploiești – CSMS Iași

Astăzi cu începere de la ora 18.00 echipa fanion a orașului a primit pe Ilie Oană, vizita echipei CSMS Iași, o echipă care are în componență numai puțin de 5 fotbaliști, care au apărat la un moment dat culorile galben albastre.

Judecând după locul ocupat în clasament, Petrolul locul 5, iar adversara sa locul 15, primul retrogradabil, calculul hârtiei anunța o victorie en-fanfare a trupei ploieștene. Chiar dacă hârtia anunţa o victorie meciurile cu Iaşiul au fost mereu problematice pentru echipa petrolistă, iar acest lucru s-a văzut în jocul din această seară. O victorie „lupilor” coroborată cu un rezultat negativ al echipei FC Vaslui va face ca echipa să ocupe locul 4.

Faţă de victoria de la Galaţi, antrenorul găzarilor a dispus în prima echipă câteva schimbări și anume: Manasse în locul lui Neag, Hamza în locul lui Bokila Marinescu luându-i locul lui Mojica și Grozav în locul lui Morar. Prima repriză i-a găsit pe petroliști în jumătatea adversă și pot fi notate câte două ocazii în contulurile lui Renan și Grozav. Deasemenea echipa gazdă a fost privată de către arbitrul Adrian Cojocaru care lasă jocul să continue în minutul 8, când jucătorul Iașiului, Crețu atinge mingea cu mâna la o centrare a lui Marinescu.

În a II-a repriză jocul crește în intensitate, în minutul 54, odată cu golul marcat de fostul atacant al Petrolului, Pătulea. Acesta l-a depășit cu o bicicletă pe Manasse și sutează imparabil din poziție centrală, în vinclul porții lui Bornescu. Petrolul pornește ofensiva și în minutul 62 reușește printr-un sut plasat de la 25 de metri să readucă egalitatea pe tabela de marcaj. Minutul 80 Grozav trimite o torpilă aproximativ din aceeași zonă de unde a marcat și Hoban și aduce echipa gazdă în avantaj cu 10 minute înainte de final.

Petrolul în urma acestei victorii ajunge pe locul 4 cu 37 de puncte până la jocul de mâine al Vasluiului cu Pandurii.

FC PETROLUL PLOIEȘTI – CSMS IAȘI 2-1
Marcatori: O. Hoban (62), G. Grozav (80) / Pătulea (54)
Stadion: Ilie Oană

PETROLUL: Bornescu – Alcenat, Geraldo, Manasse, Guilherme – Hoban, Marinescu – Renan (61 Mojica), Sauvadet (46 Boudjemaa), Grozav (87 Cristescu) – Hamza. Rezerve: Povilas, Mustivar, Neag, Grecu
Antrenor: Cosmin Contra

IAŞI: Irimia – Creţu, Avrămia, Tincu, Vladu – Ţigănaşu, Milea, Moutinho (87 Herghelegiu), Tudor (82 Ionescu) – Ciucur (72 Onofraş), Pătulea. Rezerve: Bălan, Mitrea, Keita, Nalaţi
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitrii partidei: Ad. Cojocaru, V. Avram, Al. Cerei. Rezervă: R. Dumitru
Cartonașe galbene: Hamza (55) / Moutinho (13), Avramia (29), Vladu (73), Crețu (79)
Cartonașe roșii: –
Observator: A. Constantin.

Filmul golurilor:
54 Pătulea scapă de Manasse printr-o bicicletă și înscrie un super gol în poarta lui Bornescu
62 Hoban gol printr-un șut plasat de la 25 de metri
80 Grozav înscrie printr-un șut plasat de la 25 de metri lateral dreapta.

Petrolul va disputa jocul următor în compania rivalei Rapid sâmbătă 9 martie de la ora 21.30.

2 Responses to FC Petrolul Ploiești – CSMS Iași

1. farcry63 spune:

Asa se-ntampla cand pasezi gresit in spate o minge la centrul terenului neorientandu-te in prealabil in teren si neurmarindu-le pozitiile viitoare ale coechipierilor tai ! Pana la acea faza Renan da Silva cand „benzina i se consumase ” ,jucase destul de bine si facuse destule sarje pline de tehnicitate in terenul advers demne de lauda ! Pacat de LIPSA de FORMA a lui Hamza ceeace face din Bokila singurul ATACANT cu RANDAMENT din lotul nostru !!!…NE-AR FI MAI TREBUIT UN ATACANT „de rasa” din aceasta iarna ! Un plus de tehnicitate si viziune in teren dintre cei veniti -chiar daca ii mai trebuie ceva timp ptr acomodare- il reprezinta MOHICANUL nostru , ANDINUL INCA-AYMARA … MOJICA !… URMEAZA 3 MECIURI CARE NE VA DOVEDI IN CE STADIU NE AFLAM..CU RAPID, DINAMO si CFR , echipe pe care trebuie sa le castigi mai ales ca pe Dinamo si CFR le intalnesti in „BARLOGUL NOSTRU DE LUPI” !!!..DACA DE ALTFEL LE CASTIGI PE TOATE 3 …ESTI INDREPTATIT LA LOCURILE 2-3 IN CLASAMENT !…