Victorie pe malul Dunării

Pentru prima dispută din returul campionatului în curs echipierii Petrolului au făcut deplasarea pe malul Dunării unde au întâlnit Otelul din Galaţi. Antrenorul prahovenilor Cosmin Contra a trimis o formaţie ultra ofensivă un 4-3-3 avându-i în avanposturi pe Morar, Bokila, Sauvadet.

Grigoraş a replicat tot cu un 4-3-3 şi timp de 35 de minute am asistat la un joc de şah în care ambele echipe s-au studiat reciproc, asta până când Gaby Paraschiv, un fost echiper al echipei prahovene, are cea mai mare ocazie a meciului, iar şutul expediat de acesta loveşte bara stângă a porţii apărate de Bornescu. Oţelul continuă ofensiva dar scorul rămâne neschimbat pe tabela de marcaj până la pauză.

Petrolul a arătat în prima repriză ca fiind o echipă ruptă de la jumătate, şi dintre cei noi veniţi şi introduşi în echipa de start, doar Renan, brazilianul venit de la Rapid, a arătat că se înscrie în tiparul echipei pe care o dorim cu toţii, reuşind să trimită primul şut pe spaţiul porţii în minutele de prelungire.

În repriza a II-a parcă Petrolul se trezește și prin Morar, în minutul 57, are cea mai mare ocazie a meciului sutul său ocolind de puțin bara porții lui Grahovac. Oțelul replică în minutul 64 prin Iorga care profită de o greșeală a lui Neag și trmite un șut telefonat pe care Bornescu îl respinge în lateral.

Meciul tinde să fie unul pe contre și după o combinație frumoasă Sauvadet Bokila cel dintâi nu reușește să o introducă în poartă ratând întâlnirea cu mingea. Petrolul scapă ca prin urechile acului după ce Victoraș Astafei, îl „face” din preluare pe Alcenat și șutează în bară mingea ricoșând în afara în afara terenului. Neagu trimite un șut covrig în minutul 78 puțin pe lângă poarta lui Bornescu.

Petrolul reușeste deschiderea scorului în minutul 80 prin Bokila, cel care reia de lângă experimentatul Sergiu Costin, în plasa porții lui Grahovac, lovitura liberă executată perfect de Hoban.

OŢELUL GALAŢI – FC PETROLUL PLOIEŞTI 0-1
Stadion:
„Municipal Galați”. Spectatori: cca 5000
Marcatori: Bokila (80)

OŢELUL:
Grahovac – Cojoc, Costin (85 Tudorie), Benga, Ljubinkovic – Giurgiu, Neagu, Iorga – Astafei, Paraschiv (82 Gazale), Stromajer (69 Filip). Rezerve: Branet, Carja, Murgoci.
Antrenor: Petre Grigoraş.

PETROLUL:
Bornescu – Alcenat, Geraldo, Neag, Guilherme – Hoban, Renan (67 Boudjemaa), Mojica (79 Yamissi) – Morar (58 Hamza), Bokila, Sauvadet. Rezerve: Valinicius, Grecu, Marinescu, Achim.
Antrenor: Cosmin Contra.

Arbitrii: Alexandru Tudor – Aurel Onița şi Octavian Șovre. Rezervă: Florin Miron.
Observatori: Dumitru Dumitriu/Ioan Mureşan.
Avertismente: Ljubinkovic (18), Giurgiu (22) / Bokila (20), Hamza (62), Geraldo (89).
Eliminări: –
Omul meciului: Bokila.

Filmul golurilor:
1-0   Bokila (80) reia cu capul lovitura liberă executată perfect de Hoban.

Următoarea etapă: Petrolul va primi vizita Iașiului duminica viitoare de la ora 18.00.

4 Responses to Victorie pe malul Dunării

1. Pentru o echipa care se vrea pe podium,se cam incadreaza in zicala …”greu la deal cu boii mici” ! Atacul… cam steril, apararea (noroc cu Geraldo sau Yamissi !!!) face cateva gafe pe fondul lipsei de experienta a lui Neag , iar la mijloc lipsa unora ca Marinescu sau Boudjema s-a cunoscut in prima repriza ! Ingrijoratoare este lipsa de forma a lui Hamza !… Oricum tinand cont ca-i prima aparitie din retur si pe fondul multor absente ale unor titulari…E FOARTE BINE !

• SportulPh spune:

Sincer sa spun si eu unul ma asteptam la mai multe. Cat despre Hamza, ce sa zic poate da randament in sistemul cu un varf impins si el venind ca al doilea varf. Din pacate acest sistem nu a mai fost folosit de pe vremea lui Multescu. Dupa cum ati spus si dumneavoastra Geraldo a fost magistral. Neag desi a gresit de cateva ori sa stiti ca pe mine unu m-a impresionat prin determinare si prin „rautatea” aratata in joc. Poate creste frumos daca i se da incredere. Ce am mai vazut eu si nu prea mi-a placut este ca aparatorii laterali atat Guilherme cat si Alcenat… urcau si uitau sa mai vina inapoi. Atunci cand joci cu o echipa foarte bine organizata, in urma unei greseli, pe un contraatac poti fi foarte usor surprins.
      Chiar vorbeam cu un amic ca acest joc este un joc de 1-0. Oricare din cele doua echipe puteau castiga aceasta partida.

• farcry63 spune:

Acum urmeaza un joc mult mai „periculos” si mult mai greu (dpmdv)
        …cu Iasul !!! Din anii 70 ‘ de cand tot calc pe betonul oval al stadionului Petrolul ,intalnirile cu Iasul mereu au fost disputate indiferent de pozitiile din clasament ! Parca ar fi complexul iugoslav,italian sau olandez ptr nationala Romaniei !… Mi-amintesc de o retrogradare de prin anii 70-80 decisa de un meci nefast cu Poli Iasiul lui Sofian,Incze, Danila, Mihaila sau..Romila brother’s !!!

Da nu va pot contrazice, meciul cu Iasiul este unul destul de greu, dar tinand cont ca jucam acasa mai mult ca sigur ca jucatorii vor fi impinsi catre victorie de catre galeria minunata a Petrolului. Meciurile din deplasare sunt problema si pana cand nu vom scapa de acest complex echipa ploiesteana nu va fi niciodata un candidat serios la titlu ci va fi acea echipa imprevizibila capabila sa bata orice adversar.