Delegări Liga A Prahova – Etapa a XVII-a

Ei bine stimați cititori, am ajuns la finalul unui tur de campionat care a concretizat, deja, cine se va lupta pentru supremație dar și cine se zbate pentru supraviețuire. Podiumul, ocupat de CSM Câmpina, Unirea Urlați și Petrolistul Boldești; locurile retrogradabile, reținute de Caraimanul Bușteni, Astra II Ploiești, Voința Vadu Părului și Brădetul Ștefești. Această ultimă etapă și-a derulat, la ora scrierii acestui articol, primele două partide: Astra II Ploiești – Progresul Drăgănești 0-1 și Chimia Brazi – Precizia Breaza 3-0, întrerupt în minutul 25 pentru că oaspeții au rămas în 6 jucători. Derby-ul etapei va avea loc în ziua de sâmbătă, când formațiile de pe locurile 1 și 3, CSM Câmpina și Petrolistul Boldești, se înfruntă pe arena „Rafinărie” într-un meci despre care se poate spune că este decisiv măcar pentru oaspeți. În aceeași zi, mai au loc două meciuri deosebit de interesante: liderul de la Urlați primește formația CS Păulești, în timp ce elevii lui Ion Burchi, formația CS Bănești, care se află într-o perioadă bună, se întâlnesc cu echipa AFC Brebu într-un meci al orgoliilor locale. Duminică vor avea loc și alte meciuri de văzut: de la meciul dintre AS Ploiești și CSO Plopeni până la derby-ul suferinței dintre CS Ceptura și Voința Vadu Părului.

Mai jos vă prezentăm „cavalerii” care vor fluiera în această ultimă rundă a turului:

Vineri, 23.11.2012, ora 14.00:

Chimia Brazi – Precizia Breaza 3-0, întrerupt în minutul 26 după ce gazdele au rămas în 6 jucători, omologabil cu scorul menționat
Arbitrii: Târșoreanu Sergiu, Mateescu Emil, Dumitru Valentin
Observator: Vereu Nicolae

Astra II Ploiești – Progresul Drăgănești 0-1
Arbitrii: Crozolo Ovidiu, Iosif Nicolae, Ciorescu Octavian
Observator: Roșală Pavel