Lupii muşcă din câini: de trei ori!

Odată cu victoria Sibiului la scor de neprezentare cu Vasluiul, parcă Petrolul era puţin condamnată să câştige în Ştefan cel Mare, pentru a menţine trena salvării de la retrogradare. Echipa Petrolului păşeşte în „groapă” în salutul fanilor ploieşteni veniţi în număr mare la Bucureşti, fani care au dominat fondul sonor pe toată durata partidei.

În prima repriză ambele echipe au stat la cutie, văzându-se teama celor doi tehnicieni de a nu se deschide, şi de a le lăsa spaţii libere adversarilor, astfel că prima ocazie a apărut abia în minutul 30 în dreptul petroliştilor atunci când proaspătul transfer al Petrolului, Florin Maxim, pătrunde pe partea stângă a terenului şi centrează pentru un Zerka care sare însă pe sub minge.

Dinamo ripostează nouă minute mai târziu când Curtean, deschis foarte bine pe partea stângă de către Cătălin Munteanu, şutează dar Hamutovki cu un reflex extraordinar menţine scorul intact pe tabela de marcaj.

După pauză gazdele, prin Dănciulescu, intrat în locul lui Platini, ratează două ocazii mari când bara şi un alt reflex al lui Hamutovski menţin egalitatea dintre cele două echipe. După 15 minute de stat la cutie, Petrolul realizează că punctele se obţin jucând fotbal şi ies la joc dinamizând jocul, şi în minutul 60 deschid scorul prin Hamza, care pe spate din foarfecă îl lasă pe Bălgrădean spectator după o frumoasă acţiune colectivă în care mingea a trecut pe la Opriţa, Fl. Maxim şi Mustivar.

Buimăcită Dinamo aleargă steril poarta apărată de Hamutovski, dar tot petrolistii dau lovitura când în minutul 69, Boud’Jema face o fentă din corp pe lângă Luchin, care este astfel scos din joc, şi pasează în faţa porţii pentru Opriţa care îndeplineşte o simplă formalitate.

Deşi echipa Dinamo se află pe locul doi şi Petrolul înaintea acestei etape se afla la polul opus, penultimul, echipa vizitatoare prestează un joc de presing exact ca în primele minute, afişând o bună pregătire fizică şi în minutul 91 dă lovitura de graţie prin acelaşi Boud’Jema care înscrie pintr-un lob de senzaţie de la 40 de metri în poarta lăsată liberă de Bălgrădean, după o eroare în lanţ a apărarii dinamoviste.

Gazdele înscriu golul de onoare, în minutul 95, prin Marius Niculae, care trimite mingea cu capul în plasa porţii ploieştene, după o centrare venită de pe partea stângă din piciorul lui Ţucudean.

Prin această victorie pe terenul lui Dinamo, echipa Petrolul începe simtă briza caldă a unui loc ce permite rămânerea pe prima scenă fotbalistică a ţării. Ca şi în jocul cu Braşovul Petrolul a arătat un joc plăcut ochiului mai ales în cea de-a doua repriză când a marcat de trei ori şi cu puţină atenţie pe final putea să evite golul primit.

PS: Ţin să îi urez şi eu La mulţi ani legendei Mircea Dridea cel care astăzi a împlinit frumoasa vârstă de 75 de ani!

Dinamo Bucureşti – FC Petrolul Ploieşti 1-3
Stadion: Ştefan cel Mare
Marcatori: M. Niculae (95) – Hamza (60), Opriţa (69), Boud’Jema (91)

Dinamo: Bălgrădean – Scarlatache, Luchin, Grigore, Pulhac (67 Ţucudean) – Rus, Kone, Munteanu, Curtean – Platini (45 Dănciulescu), Niculae
Rezerve: Naumovski, Bucşă, Tameş, Strătilă, Moţi
Antrenor: Liviu Ciubotariu

Petrolul: Hamutovski – Străuţ, Linares, Bikana, Maxim – Mustivar, Negru (77 Ben Djemia) – Hamza (73 Buhuşi ), Boud’Jema, Opriţa, Zerka (45 Osiakov)
Rezerve: Povilas, Fl. Dumitru, M. Tudor, Dina.
Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Cartonaşe galbene: Străuţ 75, Hamutovski 89 / Rus 55, Kone 78
Arbitrii: Paul Unimatan, Andrei Constantinescu, Bogdan Gheorghe. Rezervă: Lucian Rusandu
Omul meciului: Damien Boud’Jema

3 Responses to Lupii muşcă din câini: de trei ori!

1. dorijn says:

Mai e mult pana departe !… Sibiul, Tg.Muresul,Sportul Studentesc sau Chiajna au loturi bune si cu jucatori valorosi si …cea care se va salva va avea anul asta 35-36 de puncte !!! Mai ne trebuiesc inca doua victorii la rand sa intram in lupta de evitare a retrogradare de pe pozitia de deasupra locului 15 ! PS…un plus ptr Boudjema,Linares si Hamza , un minus ptr Buhusi si Straut la golul primit …

• SportulPh says:

Ai dreptate… eu l-as incadra si pe Oprita la plusuri, iar daca Straut ar fi tratat faza cu lejeritatea cu care trateaza Bikana si o dadea in balarii poate nu primeam goluri.

2. dorijn says:

Meciul cu CFR va fi meciul primaverii ptr Petrolul ! Feroviarii dupa ce au pierdut umilitor pe teren propriu cu Rapid ( 0-5) vor veni la Ploiesti sa demonstreze ca rezultatul cu Rapid a fost un accident !..Pentru Petrolul victoria cu CFR Cluj i-ar aduce pe locurile 13-14 si cu sanse mari sa evite retrogradarea ! Asa ca…CARE PE CARE !…si sa nu mai avem de-a face cu „episoadele” Vaslui sau Chiajna …