Petrolul deraiat de Rapid

Petrolul – Rapid e unul din derby-urile cu tradiţie ale fotbalului românesc. Găzarii au fost nevoiţi să aştepte 7 ani pentru a se putea duela cu rapidiştii din nou în Liga 1.

Parcursul bun al Petrolului din primele 2 etape (2-1 cu Oţelul Galaţi, 0-0 cu FC Vaslui) şi-a găsit sâmbătă seară finalul la Buzău. Rapid era cu picioarele pe pământ în urma înfrângerii în faţa Universităţii Cluj, scor 0-2, după ce în prima etapă giuleştenii învinseseră Vasluiul cu 3-0. Rapidiştii aveau nevoie de un rezultat pozitiv şi de un moral bun pentru partida cu Slask Wroclaw din playoff-ul Europa League.

Partida de la Buzău s-a disputat pe un stadion plin. Spectacolul a cam lipsit de pe teren, însă nu şi din tribune, lupii galbeni susţinându-şi echipa pe toată durata jocului. Bulanul Rapidului a ieşit încă o dată la rampă. Introdus de Lucescu în teren în minutul 82, Pancu a adus cele 3 puncte pentru giuleşteni în urma golului înscris cu 3 minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc.

În prima parte a meciului, cele două echipe au încercat să se anihileze una pe cealaltă. Cele mai mari ocazii de deschidere a scorului le-au aparţinut giuleştenilor, ca de altfel şi cârma partidei. Surdu a reluat defectuos cu capul o centrare a lui Apostol în minutul 8, iar în minutele 21 şi 22 Zimmermann face minuni şi respinge în faţa lui Teixeira şi, de pe linia porţii, lovitura de cap a lui Alexa. Abia prin minutul 35 se consemnează prima ocazie mai serioasă a petroliştilor, când Opriţa pătrunde în careul Rapidului, dar este oprit prin fault de Burcă.

La reluare, Rapid slăbeşte ritmul, iar Petrolul reuşeşte să avanseze printre rapidişti. Ocazille încep să curgă, dar nu se fructifică. Florentin Dumitru ratează pentru găzari, iar ocaziile lui Herea, Apostol şi Cassio sunt oprite la timp graţie intervenţiilor protectorului Zimmermann. Mitea debutează la Petrolul pe final de meci, iar Pancu intră pe teren pentru Rapid. 5 minute mai târziu, vine şi golul. Pancu fructifică centrarea lui Apostol şi trimite cele 3 puncte în contul Rapidului. Pe final de meci, Petrolul putea egala, dar Apostu a reluat peste poarta lui Coman.

Petrolul – Rapid 0-1 (0-0)
Stadion “Gloria” Buzău, spectatori cca 9000

Marcatori: Pancu ’87
Cartonaşe galbene:  Opriţa ’24, Borza ’53, Bărbulescu ’66, Fl.Dumitru ’71, Komazek 90+3 / Apostol 28, Teixeira 69, Pancu 87. Coman 89

Petrolul: Zimmermann – Străuţ, Sipovic, Barbu, P. Stoica – Bărbulescu, V. Negru (Mitea ’84)- Fl. Dumitru, Borza, Stoimirovic (Komazek ’42) – Opriţa
Rezerve: Campar, Mihai Tudor, Apostu, Enescu, Buhusi, Antrenor: Vivi Răchită
Rapid: Coman – Creţu, Marcos Antonio, Burcă, Ezequias – Apostol, Alexa, Teixeira (Grigore ’86)  – Roman (Herea ’59), Cassio, Surdu (Pancu ‘82)
Rezerve:
Straton, Deac, Oroş, Antrenor Răzvan Lucescu

Filmul golului:  0-1 Apostol (‘87) trimite o pasă în cros iar Pancu aflat la întâlnire trimite sub bara transversală.

5 Responses to Petrolul deraiat de Rapid

1. qelou says:

bulanul rapidului…slabut articol

• SportulPh says:

Se poate spune bulan pentru ca Petrolul a luptat pentru a obtine macar un punct in acest meci si au primit gol in minutul 87 adica cu 3 minute inainte de final. Dupa cum poate stii sau nu pe acest blog exista si rubrica De La Cititori in care eu public articole primite de la cititori. Te astept si pe tine sa contribui si pe urma sa iti dai cu parerea. Nu este chiar asa de usor sa scrii un articol, mai ales ca noi cei din redactie nu suntem ziaristi si nu avem nici un castig material din aceasta activitate, pur si simplu incercam sa va aducem cat mai multe informatii din cat mai multe domenii. Numai bine!