Update: Prahova Tomşani a promovat + FILMULEŢE

Echipa campioană a judeţului a câştigat barajul pentru promovare în dauna echipei FC Zagondin Covasna la penalty-uri după prelungiri 4-2 după ce au tremurat serios până în minutul 85 când Filip a readus echipa în cărţi marcând din penalty.

UPDATE: După cum am afirmat şi în comentariile pe care le-am postat pentru acest joc echipa prahoveană nu prea a contat în prima repriză iar oaspeţii s-au remarcat doar prin golul extraordinar al fostului petrolist Suciu care a trimis un trasor de la vreo 30 de metri după o balbăială pe partea stângă a apărării noastre. Noi ne apăram cu 6 oameni în propia jumătate de teren, la mijloc eram rupţi, iar în faţă Cursaru şi Dorişor erau prea izolaţi pentru a face ceva.

Totuşi după pauză ceva s-a întamplat şi echipa prahoveană a ieşit mai motivată, mai dornică să câştige. Valeriu Aristan considerat de toată lumea omul meciului, a fost urcat în linia de mijloc şi acest lucru s-a văzut, deoarece practic a tras toată echipa după el, alergând, arătând dorinţă, determinare, exact calităţilele de care are nevoie un căpitan fiind pe bună dreptate declarat de către toată lumea omul meciului.

Tot el a fost cel care a scos în minutul 85 penalty-ul din care Ionuţ Filip a readus prahovenii în joc, executând perfect şi cu sânge rece, în partea dreaptă a portarului. De aici practic jocul a decurs într-o singură direcţie, când Andi Stoica, Fl. Dorişor şi Iamandi puteau tranşa soarta meciului dar rând pe rând fiecare a fost mai aproape de înscrierea golului salvator cel care putea să aducă promovarea mult visată. Astfel s-a ajuns la executarea loviturilor de departajare unde elevii lui „Coco” Cojocaru au dovedit mai mult calm decât adversarii lor înscriind toate loviturile pe care le-au avut prin Dorişor, Bărăgan, Filip care a terminat jocul în calitate de al II-lea căpitan şi Andi Stoica. Totuşi eroul acestor lovituri de departajare a fost portarul moldovean împrumutat de Astra, Dan Pânzaru, cel care a apărat 2 execuţii ale Iacob şi Puşcaşu urmând apoi o bucurie asemeni lui Duckadam când şi-a dat seama că a câştigat Cupa Campionilor în ’86.

Vă las în compania unor filmuleţe de la acest baraj de promovare. Felicitări echipei Prahova şi mult succes în noua stagiune!

15 Responses to Update: Prahova Tomşani a promovat + FILMULEŢE

1. Tiberiu says:

ma bucur ca au promovat, doar pt ca a batut o echipa ungureasca. are cineva idee unde or sa joace meciurile de acasa? reface dom’ patron arena Prahova?

• SportulPh says:

Arena nu are nimic si aici ma refer la suprafata de joc care daca este tunsa suprafata este biliard. Cat despre tribune daca s-ar face putine investitii ar ajunge la un nivel optim. Vestiarele sunt dotate ca de nivelul ligii I. Sincer eu cred ca daca s-ar reface putin tribunele arena ar putea fi omologata lejer cel putin la nivelul ligii a II-a.
      Cat despre meci sursele mele care au fost prezente la meci mi-au zis ca in prima repriza nu au jucat absolut nimic. Stateau 6 in aparare, la mijloc erau rupti, iar in fata Dorisor si Cursaru erau izolati si pierdeau mingea repede. Nu au dat mai mult de 2 suturi la poarta. In repriza a II-a ar fi iesit o echipa mult mai montata sa castige. Ceva s-a schimbat la pauza!

• yanis says:

au jucat foarte bine!a fost un meci exceptional si este fara indoiala cea mai buna echipa din prahova.cat despe FC. ZAgon,ce pot sa spun?au fost distrusi,niste mortaciuni,n-au miscat doi pasi.asta e,cei mai buni castiga!!!!!

• Tiberiu says:

tipic pentru echipa asta. dupa pauza, ori ei sunt mult mai buni, ori adversarii joaca mult mai slab :))
        au un an la dispozitie sa demonstreze ca-s ei cei care sunt mai buni dupa pauza.

Chestia este ca le mai trebuie vreo 2 oameni sa tina mijlocul 90 de minute. Din ceea ce am vazut eu in jocul acestei echipe, Aristan este bun dar joaca cam cu frica din cauza piciorului (este de inteles), Vali Iordache joaca cam vreo 60 de minute daca este titular ori intra dupa pauza, Dorisor alearga, vrajeste mingea pe stanga dar nu prea poti sta doar in el.

2. Tiberiu says:

Concluzie: un sezon f bun pentru sportul prahovean: inca o echipa in liga a III-a. Chimia are sanse mari sa promoveze intr-a II-a. Echipele ploiestene de handbal au promovat si ele in liga nationala de handbal ( pacat insa ca vor juca pe unde or apuca, ca am inteles ca sala Olimpia intra in reparatii ). Si nu in ultimul rand promovarea PETROLULUI, care a iscat o adevarata nebunie in oras. plus ca vom avem un stadion nou-noutz.

3. Lulu says:

cine spune ca au fost buni si au castigat pe merit sa spuna va rog cum au castigat din penalty-ul fantoma pe care decat domn arbitru l-a vazut….am fost la meci si am vazut doua echipe fff slabe…nici una nu merita sa promoveze….au ajuns astia de la tomsani sa cumpere arbitrii si la nivelul asta..Rusine

Exact asta am afirmat si eu ca in prima repriza Tomsaniul chiar nu a jucat nimic. Penalty-ul de care amintesti tu eu am inteles ca ar fi fost. Nu stiu acum nu am vazut faza dar doua persoane care se pricep la fotbal. Cat despre bani dati la arbitrii deja asta este un subiect TABU pentru aceasta formatie pe care nu as dori sa il dezvolt

4. stanciu M.11 says:

felicitari lor…nu conteaza cum au jucat slab,bine sau foarte bine…ei sunt in liga a 3 iar ceilalti nu…nu ii simpatizez deloc pe cei de la tomsani dar e meritul lor ca au castigat barajul nu?daca meritul ca au castigat campionatul e aproape in intregime al patronului barajul l-au castigat ei…oricum felicitari si sa aiba bafta in liga a 3 ca vor avea nevoie

5. fan..Tomsani says:

uite unde e invidia ca s-a calificat Tomsaniu..daca era sa fiti mai buni va calificati voi si nu mai aruncati acum vorbe aiurea…mai ales astia de la maneciu care au venit sa sustina echipa adversa si stateau in tribuna celor din tomsani..erau si matoli..dar asta e marea dusmanie a muntenilor

Prietene uite Marian Stanciu te contrazice cu ceea ce spui si este un jucator de baza la Maneciu. Deci nu prea i-ai nimerit. Oricum bafta lor ca au reusit sa promoveze.

6. stanciu M.11 says:

nu am fost la meci dar din cate stiu spectatorii din maneciu sau dus la toate barajele echipelor prahovene sa vada fotbal nu stiu daca neaparat sa sustina pe cei din covasna…daca erau matoli cum zici tu e problema lor nu a voastra sau a noastra…nu cred ca din comentariul meu a fost invidie ci doar am aparat jucatorii tomsaniului la un comentariu de mai sus la meciul de baraj atat…nu e problema mea,eu nu ma bag in ”clinciuri” cu cei care comenteaza pe acest blog, fiecare avem parerile noastre…