Derby-ul Unirii

Unirea Urlati – Unirea Campina 3-1, Etapa a XIII-a Liga A Prahova
Data fiind diferenta de 10 pozitii din clasament, rezultatul poate fi unul surprinzator.
Echipa gazda incepe in forta, cu o ocazie mare chiar din secunda 45. Urmeaza alta la 2 minute distanta. Campina nu reuseste sa iasa din propia jumatate. Golul de 1-0 vine dupa un sut de la circa 20m, in minutul 21. Jocul bun al celor de la Urlati continua: In minutul 29 antrenorul Campinii intra in teren si-si alearga jucatorii, vadit nemultumit de modul lor de joc. Personal, ii dau dreptate. Parca erau echipa de la Floresti, nu cea din Campina, de pe locul 3.
Faza suspecta de penalty neacordat celor de la Urlati, in minutul 40.

Finalul de repriza aduce doua superocazii pentru echipa gazda, dar scorul ramane neschimbat pana la pauza.
Imediat dupa reluarea jocului, Urlatiul isi mareste avantajul: 47′ 2-0
Minutul 58 aduce prima ocazie pentru cei de la Campina. Campina da semne de revenire, insa vine golul de 3-0: un lob de la circa 40 de metrii, portarul aflandu-se iesit din poarta.
In minutul 66, fault in pozitie de ultimu aparator, si Urlatiului i se da posibilitatea de a majora scorul din penalty, care insa este ratat. Scorul ramane 3-0.
Minutul 85: tusierul ridica fanionul, apararea Urlateana se opreste, dar centralul nu fluiera ofsaid. Gol Campina: 3-1. E deja prea tarziu pentru a mai intoarce rezultatul.
Meciul se termina 3-1. In final, nu scorul impresioneaza, ci maniera de joc. Echipa de locul 3, cu sperante la promovare, nu au avut decat o ocazie si un gol din noroc. Nu stiu daca antrenorul celor de la Campina a facut tocmai bine cand a vrut sa-si bata jucatorii, dar probabil ca nu mai suporta jocul extrem de slab al echipei.
Au avut noroc cei de la Campina. Puteau primi mai mult de 3 goluri.

Un articol semnat TIBERIU

2 Responses to Derby-ul Unirii

1. suporter says:

Comentariul despre acest joc,e departe de ce ar vrea cititorul sa citeasca.Nu ni se spune ce formatii au intrat in teren,rezerve,marcatori, arbitri,observator,antrenorii celor doua echipe,eventual jucatorul meciului,sau note acordate jucatorilor.Daca toate astea lipsesc,articolul e lipsit de continut,in afara de scor si evolutia lui nu se regasesc ce era esential:ACTORII.E ca o poveste fara personaje.Cred ca se putea mai mult,daca tot ai mers pana la Urlati Tiberiu.Am dreptate ?

• SportulPh says:

Aici puteam cat de cat sa intervin eu… cu marcatorii. Dar din pacate lipsa timpului a facut ca acest articol primit de la Tiberiu, „inconsistent” cum spuneti d-vs sa fie publicat in forma lui originala. Oricum se bucura de aprecierile mele pentru ceea ce a facut. Poate data viitoare va avea „tupeul” de a se duce in cabina arbitrilor inarmat cu o agenda si cu un pix pentru a isi nota ACTORII. Il asigur ca nici un arbitru nu il va indeparta de la misiunea lui. Numai bine!